Vážení přátelé,
naše anketa zdárně pokračuje. Máme už skoro 250 odpovědí a máme i data z Německa můžeme je porovnat

Toto je aktuální poměr příznivců a odpůrců EU v naší anketě. Jsme si vědomi, že to je výběr z lidí, kteří nám fandí nebo těch kteří nás naopak kritizují, proto jsme obě skupiny nazvali viz. obrázek.

Otázka: „Jak se má změnit Evropa po pandemii?“
Toto je suma vašich odpovědí bez ohledu na to jestli jste pro nebo proti EU. Ve skupině ostatní je velké množství nespojitelných odpovědí jednotlivců, ale převládá proevropský názor.

Pro lepší přehlednost, toto jsou odpovědi pouze příznivců EU:
Poznámka: V množině Ostatní je velké množství nesetřiditelných pozitivních odpovědí.


A zde pouze odpůrci EU:

Dále jsme vám položili otázku „Jak by se mělo změnit Česko po pandemii“
Odpovědi bez ohledu na to, zda jste příznivci nebo odpůrci EU. Opět v množině ostatní je velký počet jednotlivých odpovědí. Převládají proevropské.

Skvělá zpráva je, že v Německu Pulse of Europe provedl podobný průzkum. Zatím v Kolíně nad Rýnem, ale získal 700 odpovědí jen z jednoho města. Zde jsou výsledku tohoto průzkumu.

Co tedy chtějí Němci:?

A zde ve finálním grafu jsme si dovolili zprůměrovat německá a česká přání a teď už máme představu co chtějí Němci a Češi. Na čem se shonem nebo co je třeba respektovat.

Závěr:

Pokud chceme najít společnou řeč s ostatními Evropany je skvělá zpráva, že se s nim shodneme na budování evropské federace, ochraně klimatu a nutnosti ochrany demokracie. V Česku už téma uprchlíku nerezonuje, ale ve zbytku Evropy ano a Němci si přeji společnou migrační politiku. Tedy stejná pravidla pro migraci pro všechny země. Češi by měli toto akceptovat, nejen proto, že to chtějí ostatní Evropané, ale také proto, že je to spravedlivé a správné.