I když politická situace u nás, v Evropě, ani ve světě není nikterak růžová, v posledních měsících a letech se zdálo, že co se týče alespoň uchování EU, vidíme světlo na konci tunelu. Ale není tomu tak. Jen nás čeká druhé kolo.

Zdálo se, že máme jakousi přestávku, protože trapnost brexitu dosáhla nevídaných výšin a zdálo, že celý tento bláznivý proces odradil Evropany od toho toužit po podobném nesmyslu. Jenže, ti kteří chtějí rozložit EU  – nacionalisté a jejich ruští a čínští spojenci to nevzdali.

Před několika týdny ruský prezident Putin prohlásil, že některé země východní Evropy, až vyrovnají svou ekonomiku se západem díky evropským dotacím, nebudou mít důvod setrvat v EU a že se tak stane kolem roku 2028.

Mohlo by se to zdát, jako takové nezávislé škodolibé tlachání, ale Putin tato slova pronesl na tzv. Valdajském kongresu, což je takové strategické setkání s ruskými imperiálními think-tanky a různými dalšími více méně proruskými užitečnými idioty. A u takové příležitosti Putin vždy přednáší své plány, nikoliv věštby. Pokud tedy Putin myslí, že se něco stane, je třeba to číst, jako „udělám vše proto, aby se to stalo.“ Na prvních Valdajských setkáních před pěti lety Putin mluvil o degeneraci západu a liberální demokracie a podobných věcech. A hle, během těchto pěti let, se jakoby náhodou stalo spousta věcí, které jistou degeneraci západu, tedy neschopnost se bránit vůči rozkladným tendencím, prokázaly.

Putin nyní svá slova adresoval především nám. Zemím Střední východní Evropy, tedy Visegrádské čtyřce.

Slovensko není tak bezprostředně ohroženo jako zbylé země a to zejména proto, že je nyní pevně spojeno se západem pupeční ekonomickou šňůrou zvanou „Eurozóna“. Ale ve zbylých zemích můžeme očekávat nový tlak .

A to přestože podpora EU je v Polsku a Maďarsku navzdory vládní propagandě velmi silná. A přestože se zdá, že v euroskeptickém Česku řešíme spíš Babiše a čínský vliv.

Jenže Polsko a Maďarsko se mílovými kroky vzdalují od hodnot a standardů EU. To nutí EU proti nim vytvářet nebo plánovat sankce a zahajovat řízení, prostě vyvíjet nátlak na to, aby se k těmto standardům vrátily. Což samozřejmě, jako vedlejší efekt, opět poslouží nacionalistickým vládám k dalšímu brojení proti EU. Podpora EU je stále silná, ale jak víme, Putin stanovil jakýsi osmiletý plán k vystoupení z EU a to je dost času na to, aby anti-evropská propaganda v podmínkách nesvobody médií a neprávního státu dobře pracovala a pozvolna snižovala vysokou podporu.

Jistě můžete namítnout, že je nepředstavitelné, že se Polsko na rozdíl od Maďarska přidá nějakým způsobem k Rusku. Ale to Putin nepotřebuje. Putin potřebuje rozložit EU. Hrdé, ale osamocené Polsko stačí.

Svým globálním tažením proti pravdě, zdravému rozumu a slušnosti se podařilo Rusku vytvořit prostředí, ve kterém se daří maďarskému a polskému nacionalismu a autoritářství a to bez ohledu na to, jestli místní populisté jsou proruští (Maďarsko) nebo ne (Polsko).  Toto „hnojení Evropy“ samozřejmě má své účinky i u nás v Česku. I když se zdá, že Babišovi jde spíš jen o prachy, Zeman je u konce sil a nacionální pravice je řízena spíše Čínou než Ruskem, byla to právě ruská hybridní válka, která roztloukala podle svého manuálu hodnoty tak, že lidem nevadí, co dělá Babiš, co dělá Zeman, ale vadí jim uprchlíci, ekologové a homosexuálové.

Babiš nebo Klaus Jr. nebo populisté s tzv. tradičních stran nemusí být loutky na nitkách Kremlu, aby vykonávali práci pro Putina. Stačí, že se ženou za svou bezohlednou, amorální a lží vydlážděnou cestou za absolutní mocí.

Jé téměř jisté, že se v nové Putinově osmiletce opět objeví zesílené volání po vystupování z EU, i když guru českých kremlofilů Václav Klaus říká, že to není na pořadu dne. Je to jen snaha ukolébat proevropskou veřejnost a získat čas na další rozvratné působení. Získat čas na další dojení dotací. A pomalé přeorávaní šedé kůry mozkové voličů. Pomalým, plíživým způsobem Do roku 2028 času dost.

A proto by Češi, občané V4 a vůbec všichni Evropané, kterým záleží na sjednocené a silné Evropě rozhodně neměli tuto oblast ignorovat a pomalu, ale jistě posilovat občanské hnutí a strany, které se těmto tendencím postaví. Kdysi jsme si mohli dovolit, že jsme si neuměli představit, co přijde. Dnes už si to dovolit nemůžeme a musí začít být aktivní včas. Nenechat se ukolébat. Čím dříve bude aktivnější, tím lépe budeme připraveni na zkoušky, které nás ještě čekají.

Úplně nejlepší metoda, jak se aktivizovat, je tlačit vlastní pozitivní témata, jako přijetí Eura nebo silnější evropské integrace. Nesedět a nečekat, až něco udělají „oni“ a pak reagovat. Naopak je třeba využít to, že se z bitky stává dlouhodobý zápas, v náš prospěch. K tomu, že nejen budeme bránit rozkladu EU, ale zároveň ji posílíme, zreformujeme a zdemokratizujeme. Že prosadíme silnější roli Česka v EU, včetně Eura.

Evropa je naše budoucnost.