Jsem Martin Exner a jsem už druhé období starosta malé obce. Před tím jsem pracoval dlouhou dobu jako obchodník a projektový manažer v exportu českých energetických zařízení.

V obou těchto funkcích je základem úspěchu spolupráce a domluva mnoha lidí ve prospěch společného díla. Dnešní svět se zmenšuje a zrychluje a čelí mnoha globálním problémům, které nemůže žádná země řešit sama. Proto jsem členem Pulse of Europe, který propaguje spolupráci evropských států na bázi Evropské unie a jejích hodnot. Společně jsme mnohem silnější.

Přeji si co nejrychlejší přijetí Eura Českou republikou a to ze dvou hlavních důvodů. Prvním a nejdůležitějším je politický důvod – zařazení České republiky do jádra Evropské unie a praktické znemožnění vystoupení z EU, které by si přály autoritářské a do ruského vlivu nás vlekoucí síly.

Druhým důvod je ekonomický – Euro je výhodné. Ke společnému trhu a Schengenskému prostoru patří jednotná měna. Odpadnou poplatky bankám za výměny nebo pojištění kursů Eur na koruny a naopak při dovozu i vývozu a tím se sníží ceny, zvednou zisky a třeba i platy zaměstnanců. O výměnách Eur na dovolenou nebo nákupy nebo o podvodných směnárnách netřeba mluvit. S různými měnami bychom zůstali na úrovni pralesních kmenů, kdy jeden má jako platidlo pazourky, druhý mušle a třetí oštěpy a dohadují se na pralesní mýtině na trhu mezi sebou, jestli jeden oštěp je za dva pazourky nebo za tři a kolik tedy mušlí stojí ta kráva. Je snad jasné, že je užitečné pro všechny se domluvit na společném platidle. Navíc tohle platidlo už funguje 17 let a krizi má už za sebou.

Pokud si také myslíte, že je jednodušší platit společnou měnou, stejně jako 19 států EU s 330 miliony lidí, podepište petici pro přijetí Eura na www.proeuro.cz a požadujte přijetí Eura po svých poslancích.

Pokud souhlasíte, že evropská spolupráce a hodnoty svobody, demokracie, právního státu, volného trhu a sociálních podmínek jsou lepší než konfrontace a války, ať už obchodní, studené nebo horké, podpořte aktivity Pulse of Europe . Kontaktujte nás, sdílejte nás, přijďte na naše akce nebo přispějte na náš transparentní účet 2101326850/2010

Martin Exner, Pulse of Europe