Fakta

Obrátila se na nás, tedy na Pulse of Europe, naše kolegyně z Frankfurtu nad Mohanem s tím, že se jakýsi Čech Jan Tutko pokouší na proevropských sociálních sítích hledat lidi pro založení „iniciativy pro příští volby“ a vystupuje jako někdo z okolí Andreje Babiše.
Protože poslední dobou se už o Andreji Babišovi v Německu ví stále více, přišlo jí to podezřelé a požádala nás o pomoc s prověřením situace. Pan Tutko se na svém facebookovém profilu tváří jako mladý progresivní Evropan, kterému jde o budoucnost. Uvádí také, že je poradcem Úřadu vlády ČR a také konzultantem Evropské komise.
Už toto nám přišlo podezřelé. Jak může být někdo v Evropské komisi a zároveň ve vládě? Jsou to dvě rozdílné instituce. A tak jsme se dívali, co propaguje.
Pan Tutko uvádí, že je reprezentant organizace „Future team“. Když se podíváte na stránku této organizace, na první pohled na vás dýchne dojem jakéhosi progresivního sdružení mladých lidí plných optimismu a elánu. Na fotkách jsou samí mladí, pozitivní lidé různých etnik a národností. Není to nepodobné marketingu třeba samotné EU k evropským volbám nebo marketingu různých proevropských spolků a panevropských aktivistů a stran.
Jenže stačí se na chvíli zaměřit na psané příspěvky a zjistíte, že onen „multikulturní Future team“ propaguje vojenské přehlídky na Rudém náměstí, Nesmrtelný pluk, tábory na okupovaném Krymu, „Velkou vlasteneckou válku“ a spoustu dalších věcí, které jsou součástí ruské státní propagandy.
Další podezřelou věcí je počet sledujících „Future teamu“. Je jich více než 20 000. Celoevropský Pulse of Europe, který působí již více než dva roky a v Německu ho zná každý, má 120 000 sledujících. A organizace, o které nikdo nikdy neslyšel 20 000? Podezřelé.
Pulse of Europe tedy postoupil celou věc na prověření specializovaným organizacím. Naši přátelé z Manipulátoři.cz nalezli ty samé podezřelé věci, a navíc zjistili, že Jan Tutko pro Evropskou komisi nikdy nepracoval.
Manipulátoři.cz se rovněž ptali na Úřadu vlády ČR, ale nedostalo se jim žádné odpovědi.

Profil Jana Tutka

„Future team“

Role Andreje Babiše

Velice pikantní je společná fotografie pana Tutka (pokud se tak jmenuje) s Andrejem Babišem. Znepokojivé je, že Úřad vlády na celou věc nereagoval. To jsou však veškerá známá fakta. Zbytek už jsou jen spekulace. Nechce se nám věřit, že by taková akce probíhala s vědomím našich vládních úředníků, případně ANO či samotného premiéra. Zdá se nám tedy pravděpodobnější, že pan Tutko pouze zneužil fotografii s Andrejem Babišem, o kterém je známo, že se rád fotí s každým a často se nechává „nachytat“, a že tedy i dojem, který Tutko v Německu dělá, že je nějak spojen s českou vládou nebo vládnoucí stranou, je falešný.

Jan Tutko a Andrej Babiš

Komentář

Zdá se naprosto evidentní, že celá věc je pokus o ruské pronikání do vznikajícího a rozvíjejícího se proevropského hnutí. Do organizací, jako je například Pulse of Europe. Zdá se, že Rusko se snaží podchytit i tuto relativně novou formu politického aktivismu a získat v ní vliv. Důvody? No buďto už nevěří „svým“ nacionalistům a nevěří v jejich úspěch. Možná si myslí, že by například mohli zneužít oprávněný odpor mnoha Evropanů k Donaldu Trumpovi, a rozšiřovat tak klín mezi USA a Evropou. Nebo prostě chtějí mít vliv v každém politickém proudu v EU. Rovněž tak mohou chtít například proevropská hnutí radikalizovat a zdramatizovat konflikt mezi příznivci evropské integrace a nacionalisty, protože, jak víme, ruským vilvovým operacím náramně vyhovuje politika „rozděl a panuj“.
Zkusili to v Německu, které je tradičně velmi laxní k hrozbám z Kremlu. Vědí, že kdyby to zkusili třeba na nás, nenechali bychom se nachytat.
Naštěstí evidentně nedoceňují vznikající celoevropskou síť, jíž je Pulse of Europe součástí, a tradičně si nedovedou představit, jaké benefity plynou z přátelské spolupráce mezi národy. Právě díky této spolupráci a provázanosti proevropských aktivistů – bez ohledu na národní hranice – byl tento pokus odhalen.
Opět se potvrzuje, že nejlepší zbraní proti hybridní válce je evropská spolupráce.

Jménem Pulse of Europe
Tomáš Peszyński

odkaz na článek Manipulátorů:
https://manipulatori.cz/rusko-cili-na-mlade-lidi-pribeh-fu…/

Odkaz na profil Jan Tutko: https://www.facebook.com/realJanTutko

Odkaz na stránky „Future team“: https://www.facebook.com/WorldFutureTeam/