Od ledna do května 2019 Pulse of Europe Czech Republic organizovalo kampaň „Evropa tě potřebuje“ jejímž cílem bylo zvýšit volební účast a rozšířit informace občanů o EU tak, aby se ve volbách mohli rozhodnout kvalifikovaně.
Během naší kampaně jsme rozdali tisíce kusů merchandisingu, desítky evropský vlajek, knížek o EU a mnoho dalšího. Naší dobrovolníci ve všech regionech strávili mnoho hodin na ulici. Pokoušeli jsme se působit i online na sociálních sítích.
Mělo toto nasazení nějaký smysl? Jsme hluboce přesvědčení, že ano. Nedá se to změřit, jak velkou měrou se Pulse of Europe podílel na výsledcích voleb, ale myslíme, že je reálné si myslet, že náš vliv by se dal přirovnat k vlivu nějaké menší proevropské strany. A to není málo.
Jsme spokojení se zvýšenou účastí, která byla nejvyšší v historii voleb do evropského parlamentu v ČR.
Samozřejmě nejsme schopni zvrátit to, že některé strany vedly svou kampaň nepoctivě, pomoci lží a vyvolávaní negativních emocí, stejně jako manipulativními marketingovými hesly, které s obsahem voleb a principem evropského parlamentu měly pramálo společného.
Samozřejmě jsme něco takového předpokládali a snažili jsme se na to včas připravit, ale vzhledem k našim omezeným časovým a finančním možnostem nejsme schopni bojovat s profesionálními lháři jako rovný s rovným.Samozřejmě tomu odpovídaly i volební výsledky v ČR. Nijak zvlášť z nich nadšení nejsme, mohlo to dopadnout i líp. Ale na druhou stranu 32,84% pro proevropské stany (Piráti 13,95%, STAN+TOP 11,75%, KDU-ČSL 7,24%) je super výsledek. Nutno však uznat, že populistů (ANO 21,18%) a euroskeptiků (ODS 14,53% SPD 9,14%, KSČM 6,94%) je převaha. Tedy v ČR. I když se mnoho výsledků z jednotlivých zemí jeví jako zklamání (Francie, Polsko) na druhou stranu jsou tu i země, kde se mohli Evropané radovat (Německo, Slovensko). Hlavní však je, že proevropské frakce EPP, S a D, ALDE a Zelení neztratili převahu. Nacionalisté a xenofobové nebyli schopni Evropský parlament ovládnout. Naopak se zdá, že tím, že frakce S a D a EPP, které držely stávající unijní status quo budou nuceny spolupracovat s progresivními ALDE a Zelenými, které chtějí změnu, můžeme se dočkat evropských reforem a zároveň inciativ k další integraci.
Takže věřte tomu, že to nejlepší má Evropa ještě před sebou. A to je dobře. Protože Evropa je náš domov.
Vaše Pulse of Europe