Jsou v České republice ještě strany, které si přejí větší integraci EU a její posílení, abychom jako Evropané mohli společně a tudíž lépe a účinněji čelit výzvám budoucnosti a světa? Je zde nějaká strana, která si už nemyslí, že výzvy jako ekologie, robotizace a inovace, nadnárodní informační monopoly, nacionalismus, vzestup čínského a ruského modelu uspořádání světa a společnosti jsou řešitelné na úrovni České republiky?
Pokud ano, Pulse of Europe ji vyzývá, aby se ozvala a dala to najevo. A pokud jich je více, aby se ozvaly všechny, ideálně společně.
Problém je, že strany, které jsou kritickém k EU, mají jasnou vizi. Chtějí Evropu suverénních národů nebo Evropu premiérů. To jsou jasné a jednoduché představy, které mají potenciál zaujmout voliče a dostat do Evropského parlamentu strany, které budou pracovat na rozložení společné síly Evropské unie.
Je třeba, aby strany, které společnou sílu naší Unie chtějí zvýšit, přišly také se svou jasnou vizí a řekly to nahlas. Nebo, aby se aspoň přihlásily k vizím již načrtnutým, například k vizi francouzského prezidenta.
Zatím jen od stran, které se hlásí k EU, slyšíme jen to, co chtějí udělat v EU pro ČR, jaké chtějí získat dotace a jaké výhody nám chtějí prosadit. Ale neslyšíme jejich názor na to, jak by měla vypadat příští EU podle nich. Co chtějí prosazovat pro celou Evropu. Sliby o tom, co vše získají pro ČR v EU není evropská vize. Tento přístup umlčuje český hlas k budoucnosti Evropy a vyřazuje nás z příští diskuze, ať bude zvolen kdokoliv.
Strany v mnoha okolních zemích pochopily, že díky svému hlasu pro EU mohou mobilizovat své voliče. Že je to konečně něco, pro co můžou být a není to jen neustálé proti. Bohužel se zdá, že české strany toto nechtějí slyšet a evropské volby berou jako otravnou povinnost.
V celé Evropě již liberální voliči pochopili, že v těchto evropských volbách o něco jde a mluví se tam o tom. Ne tak v České republice. Opět jsme se rozhodli pro ignoraci a pasivitu. Čekáme jak to dopadne a že to nějak přežijeme. Jsme opět ostudou EU.
Žádáme všechny proevropské strany a proevropské politiky, aby tento přístup změnili a začali brát kampaň před evropskými volbami vážně. Aby do ní vložili více energie a více emocí. A aby motivovali a mobilizovali své voliče.
Evropa nás potřebuje. Jménem
Pulse of Europe Czech Republic
Marcela Pekníková, předsedkyně
15.4.2019, Náměstí Míru, Praha