Nacionálně putinistická internacionála intenzívně maká na rozkladu evropské unie a očekává květnovou sklizeň. Zdálo by se, že totálně zpackaný Brexit, který jasně ukazuje, jak to vypadá, když bouráte to, co jste společně budovali, ji vezme vítr z plachet. Ale to bychom nesměli žít ve světě, kde už lidi dávno nezajímají fakta neboli pravda. Kdo vyvolá silnější emoci, vítězí. A efektivně vyvolávat emoce umí jen jedna strana.
Noví určovatelé agendy, kteří se pohybují někde mezi Kremlem, Ljubljankou a Petrohradskou trolí farmou si s ostudou Brexitářů snadno poradili. Heslem roku 2019 už není opuštění EU nebo její likvidace, ale její „změna“. Říkají tomu „návrat ke kořenům“ nebo tak něco. Už sem jim podařilo vyvolat v lidech dojem, že existovaly staré dobré časy, kde se měli všichni dobře, ženušky vařily svým manželům a nikde neprudili ti otravní liberálové (neomarxisté) a že se tam musíme vrátit. To je opravdu gigantický úspěch propagandistického tažení. Uvrhnout podstatnou část veřejnosti nejvyspělejší části světa do hromadného bludu, to už není politika. To už má blíže k náboženskému sektářství. Putin se tak z politika stává prorokem.
Ovšem samozřejmě, aby si moji přátelé i nepřátelé nemysleli, že jsem se zbláznil, je to prorok navýsost falešný.
No a jedním z „podbludů“ tohoto bludu je i to, že existovala nějaká původní EU, která byla lepší než ta současná a že se s k ní musíme vrátit. Vypadá to, že zřejmě tuto tezi se vám budou snažit před volbami (mimo jiné) prodat.
Proč je to nesmysl? Protože stejně jako neexistovala lepší minulost, žádné lepší a ideální EU neexistovala také. I když samozřejmě dovedu si představit, že pro Moskvu tomu tak nebylo. Pro Moskvu jistě bylo přijatelnější Evropské hospodářské společenství (EHS), složené z národních států a plné vnitřních hranic na kterých stávkovali řidiči kamionů. A samozřejmě toto společenství bylo o polovinu menší a některé země včetně té naší byly sovětskými koloniemi. Jistě, to byla ideální Evropa pro Kreml. Ale opravdu to byly staré zlaté časy?
Dobře na to myslete, až půjdete volit.
Jistě se najdou lidé, kteří řeknou ne, ta správná unie byla mezi pádem komunismu a přijetím Lisabonské smlouvy. Jenže tehdy byl Západ vládcem světa, všichni věřili v liberální demokracii a konec dějin, islámští teroristé se teprve učili pilotovat dopravní letadla a Putin teprve intrikoval, aby ho Jelcin jmenoval svým nástupcem. Taky hospodářství stoupalo a lidé si nebyli jistí, jestli to globální oteplování je nebo není. Američtí prezidenti doufali, že Evropa bude mít „jedno telefonní číslo“ a Čína stoupala nahoru a věřilo se, že s ekonomickou prosperitou přijde i demokratizace.
Já chápu, že se mnohým lidem líbí plážové kabriolety více než terénní auto s nasazenými sněhovými řetězy. Jenže plážový kabriolet je super na letní pláži. Ale teď máme zimu. Potřebujeme silný terénní vůz se zimními pneumatikami.
Lidé bývají děšeni vizí toho, že se Evropa změní v „superstát“. A já říkám, přesně to Evropa potřebuje! Máme tady totiž čínský superstát. Máme tady americký superstát. A máme tady ruský navenek super, ale uvnitř prohnilý stát.
A já se ptám. Proč nemůžeme mít náš evropský superstát, který donutí tyhle ostatní superstáty, aby s námi neoraly?
Prostě jděte volit. Jděte volit proevropské strany. Nebo volit nechoďte, ale rozhodněte se, jestli teda chcete sloužit Číňanům, Rusům nebo někomu, kdo zlikviduje demokracii v USA.
Vyberte si, dokud můžete. Pak už se vás nikdo ptát nebude.
Evropa vás potřebuje.
Volte, koho chcete, ale vyberte Evropu
24. a 25.5.2019