V roce 2019 nás čeká jedna velmi důležitá, přímo přelomová událost, která je zatím společností, politiky i médii v Česku poměrně podceňovaná. A to jsou volby do Evropského parlamentu, které proběhnou 24. a 25. 5. 2019.
Tyto volby jsou naprosto zásadní pro budoucnost Evropy a tím i Česka. V posledním volebním období Europarlamentu, které začalo v roce 2014, se událo mnoho zlomových událostí, které silně působí na naše životy jak v EU, tak v Česku. Migrační krize, zvolení Donalda Trumpa, Brexit, vítězství Práva a spravedlnosti v Polsku, vítězství Emmanuela Macrona ve Francii, druhé vítězství Miloš Zemana, vítězství ANO v parlamentních volbách… Prostě Evropa i Česko se od roku 2014 hodně změnily.
Zdá se, že většina těchto změn však byla k horšímu a lidí, kteří mají větší obavy o svou budoucnost, přibývá. Někteří se bojí o demokracii. Jiní zase spíše migrace a teroristů. Někoho zase znepokojuje klimatická změna, zatímco jiní se děsí spíše toho, že mají dluhy nebo hluboko do kapsy. Strach s toho, jak to všechno dopadne je všeobecný.
Máme pro vás dobrou zprávu. Dopadne to dobře! Ovšem za podmínky, že budeme mít silnou, jednotnou a demokratickou Evropskou unii. Pokud se budeme snažit řešit problémy jen na státní a národní úrovni, tedy jen na úrovni České republiky nemůžeme vyhrát. Vnější vlivy jsou příliš silné. Nepřátelská propaganda a fake news. Pokračující globalizace. Pokračující klimatická změna. Ani problém migrace ještě nebyl dořešen. Hrozí nebezpečí válek a agresí. Jsme terčem hybridní války. Česko se stále více propadá do závislosti na Rusku a Číně, demokratické instituce jsou erodovány a politiku ovládnul populismus a autoritářství.
S tím se opravdu nemáme šanci sami popasovat. Naštěstí jsme členy Evropské unie, která je velká a silná a pokud chce, umí se tomu všemu bránit. Má dostatek zdrojů na boj proti vnějšímu vměšování, pracuje na zmírňování negativních důsledků globalizace, je lídrem v ochraně životního prostředí. Svoji poltickou a ekonomickou silou se dovede postavit diktátorským velmocem a dovede prosadit i právní stát a zákonnost na území svých členů.
Jenže jak všichni víme, EU stále něco chybí. Chybí je odvaha a vůle se bránit proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Chybí ji větší pružnost, chybí ji blízkost k občanovi, abychom mohli Unii více považovat za svou a být na ní hrdi. Chybí jí některé nezbytné instituce, které jsou třeba pro společné zvládání krizí, jako je společná armáda nebo výkonná pohraniční stráž. A chybí ji shoda členských zemí a respekt některých zemí, které si z Unie berou jen to, co se jim hodí. Bohužel jednou z těchto zemí je i Česko.
Jenže unie má na to to všechno napravit. A potřebuje k tomu jen jedinou věc. Vás. Potřebuje, abyste se na konci května dostavili k volbám a zvolili strany a politiky, kteří chtějí posílit naší Unii a chtějí ji dodat to, co ji chybí. Unie vás potřebuje. Evropa vás potřebuje.
Pro to, aby si to uvědomilo více lidí než dosud, zahajuje Pulse of Europe svou kampaň „Evropa tě potřebuje“, která se bude snažit, aby se k lidem dostalo toto poselství o nutnosti zlepšení EU skrz demokratickou volbu. Aby tato kampaň měla úspěch, prosíme všechny, kdo by nám mohli pomoci, organizačně, fyzicky, svými znalostmi nebo finančně, aby se nám ozvali, pomohli nám nebo se zapojili. Budeme vám velice vděčni. A vás ostatní žádáme. Jděte v květnu volit do evropského parlamentu. Řekněte to, co největšímu množství lidí ve svém okolí a inspirujte je, aby šli volit také.
Evropa vás potřebuje
Jménem Pulse of Europe,
Tomáš Peszyński