Český premiér neustále prohlašuje, jaké má geniální migrační řešení pro EU, jak ho velkolepě představí v Evropě a lze téměř s jistotou čekat, že si z toho všichni v EU sednou na zadek.
Babiš se snažil sám sebe představit jako velkého evropského politika, který se kamarádí s Macronem (pak ho to přešlo a začal se kamarádit s Orbánem, který ho však pomlouvá v EU) a který tady organizuje debaty na podporu EU (slyšeli jste o nich, byli jste na nich?).
A skutečně Babišova diplomatická snaha přinesla své ovoce. Prezident Macron byl Babišem tak očarován, že zařadil Česko do skupiny zemí, které by měly přijít o Schengenský prostor. Kvůli nesolidaritě s Evropou. „Evropa není menu, z kterého si můžete vybírat jen to, co se vám líbí.“, řekl Macron.
A právě od toho Evropskou unii máme. Evropa není jen byznys, volný pohyb kapitálu a zboží. Jsme přátelé a přátelé si dají i facku, když jeden z nich blbne. A my, Česká republika tu facku potřebujeme jako sůl. A potřebuje ji Český premiér. Aby, si uvědomil, že jeho populistická, hodnotově vyprázdněná politika obalená do falešně nafouknutého marketingového hávu může zblbnout léta klausovskou, zemanovskou, nacionalistickou a ruskou propagandou zpracovanou českou veřejnost, ale nefunguje na racionálně uvažující politiky na Západě. A ani na jejich voliče.
Babiš prohlašuje, že „nepřijmeme ani jednoho“, že máme pomáhat na místě a že máme vybudovat nějaký evropský „Ellis island“, kde budou migranti třízeni na ekonomické migranty a uprchlíky. Třízení pro Evropu, protože my „nepřijmeme ani jednoho“. Bez ohledu na to, že by šlo o uprchlíky chráněné mezinárodním právem a že bychom tak ono právo porušili a stali bychom se vyvrheli nejen v EU, ale také v OSN.
Babiš však zároveň odmítá dávat peníze na Frontex. Proboha a kdo jiný má Evropu chránit, kdo jiný má zajistit, abychom „nepřijali ani jednoho“ a zároveň spravovat onen „Ellis island“ ? Jak chce Babiš pomáhat na místě, když Česká republika nedostává svým závazkům na mezinárodní pomoc? (A Babiš kudy chodí, lže a vykládá pravý opak).
Je evidentní, že evropským politikům jako je Macron dochází s Babišem trpělivost a že tento jeho přístup nemohou akceptovat. Nemůžeme si myslet, že jejich voliči budou donekonečna v pohodě s tím, že dostáváme peníze z jejich daní, ale odmítáme s nimi spolupracovat a pomoct jim. A ještě budeme vykřikovat, jak jsme úžasní.
Babišova zahraniční politika je v tomto směru ostudná. Nedělá hanbu jen sobě, ale i celé naši zemi, protože cizinci nemusí reflektovat na jeho střet zájmů ne jeho estebáctví nebo na to, že je trestně stíhaný, ale věc migrace je věcí, která Evropu zajímá velmi hodně. A ano, Babiš byl demokraticky zvolen většinou našich voličů a to je přesně ten problém. Babišova ostuda vrhá hanbu na nás, voliče, že jsme dopustili, aby se někdo takový stal premiérem. A pokud dosud v Evropě nechápali, co proti Babišovi někteří Češi mají a zdál se jim jiný než Orbán nebo Kaczyński, vidí, že je úplně stejný nebo dokonce ještě divnější.
Od pádu komunismu neměla Česká republika v Evropě tak mizernou pověst. Babiš, říkal, že nás dostane na špičku Evropy a zatím nás úspěšně posouvá na její chvost. Je to další argument proti němu, pro občanskou i poltickou opozici. Naše zhoršující se postavení v rámci EU, které vede až k návrhům k omezení našich práv je Babišovým dílem. Je to totální selhání jeho zahraniční politiky.
Jediný, na koho se můžeme v této souvislosti zlobit je on. Přidejme tento evropský aspekt do portfolia argumentů proti premiérovi a snažme se dělat vše proto, abychom tento český propad zastavili.