Andrej Babiš krade. To je všeobecně známo. Ale nekrade jen peníze, když podvádí na dotacích, když okrádá své konkurenty a partnery a kdoví jak ještě. Krade také politické programy stran.
V normální politice to ani moc nejde, protože proč by pravicová strana kradla levicový program a naopak? Jenže Babiš je populista. Není ani levicový, ani pravicový. Je to politický velkopodnikatel. Říká se to o Tomio Okamurovi, ale ten je proti Babišovi jen takový drobný živnostník. Vytipoval si, že xenofobie a pro ruskost bude v módě a drží se toho.
Babiš na to jde jinak. Jeho marketingový aparát zjišťuje, co lidé chtějí a Babiš tomu přizpůsobuje svůj program a rétoriku. Normální politik si vytýčí nějaké cíle a pak o nich přesvědčuje voliče a usiluje o jejich hlasy. Babiš prostě zjišťuje, po čem lidé touží a pak slíbí, že jim to dá. A když zjistí, že některá strana má nějaký rozpracovaný bod, který je mezi lidmi populární, bez skrupulí ji ho ukrade. Stěžují si na to Piráti, stěžuje si na to třeba STAN.
Silně to souvisí i s jeho evropskou politikou. Probíhají nekonečné debaty o tom, jestli je Babiš pro evropský nebo proti evropský. Jestli připustí Czexit nebo ne.
Můžeme být jen rádi, že i Babiš ví, že Czexit není cesta. Není to dáno jen jeho vlastními ekonomickými zájmy v EU. Je to dáno i tím, že někteří lidé neustále křičí Czexit, ale je evidentní, že většina lidí si ho nepřeje.
Musíme být smutní s toho, že i Babiš ví, že většina lidí však z EU není nijak nadšená. Babiš tedy hledal program, který by zasáhl co nejvíce voličů. A našel ho.
Je evidentní, že Babiš ukradl svůj postoj k EU straně ODS. Babiš kudy chodí, tudy říká, že EU je fajn a že je skvělá, ale že nepotřebujeme další integraci, že důležité jsou pracovní, obchodní a celní svobody, že by se měl omezit vliv Evropské komise a že je proti Euru. To je přece evidentní postoj ODS, pokud pomineme některé anti evropské extrémisty v této straně, hlavně z rodiny Klausů.
Je zajímavé, že zatímco ODS svůj postoj prodává jako postoj euroskeptický, Babiš ho prodává jako postoj proevropský. Ten samý program podává jinak. Zřejmě si jeho marketingoví experti spočítali, že silná anti unijní rétorika by mu odlákala mnoho středových voličů. A to je vlastně dobrá zpráva.
Bylo by tedy hrubou chybou zužovat debatu o EU na debatu o tom, jestli chceme v EU zůstat nebo odejít. Tohle je vyřešeno. Chceme zůstat. Boj s Czexitem je plýtvání silami. Česká republika potřebuje EU ekonomicky a politici, i ti, kteří na EU nadávají, to dobře vědí. Nikdo Czexit nechce a volání po něm od silnějších stran je jen hra s ohněm, riskantní podnik, jak si zvyšovat popularitu.
Na koho by naši politici svalovali své neúspěchy a svá nepopulární rozhodnutí, kdyby neměli Unii? Přece se nezbaví takového skvělého otloukánka. Nadáváte mu a on vám pořád cpe prachy.
Pojďme se raději soustředit na debatu jakou EU si naši politici a veřejnost představují a jaká by měla být naše role v ní.
Je evidentní, že náš politický téměř hegemon Babiš by rád unii volnou, kde se bude jeho podnikům dobře a volně obchodovat a která mu nebude kecat do toho, jak vládne. Proto se mu „odesácký“ postoj tak líbí a proto ho ukradl.
Babiš nestojí o tvrdé jádro EU, o další integraci a tím o další snižování jeho moci. Naopak touží po tom zůstat na periférii společně s Kaczyńskim a Orbánem, být ekonomickým a formálně politickým členem EU, který si dělá, co chce.
Je třeba si položit otázku. Představujeme si i my takovou budoucnost České republiky? Nebylo by lepší, kdyby se naše země stala součástí nové rodící se supervelmoci a tím tak zvýšila svůj vliv, sílu, bezpečí, svobodu a prosperitu? Opravdu se zdá být více sexy zůstat jako malý zaostalý národní stát, kde vládne populistický autoritář, kde se nectí žádná pravidla kromě síly a který slouží jen jako zásobárna levné pracovní síly pro Západ? Taková ubytovna s velmi hrubým šéfem.
Není lepší představa o tom, jak naši politici společně s partnery v EU rozhodují o světových otázkách, jak se naše firmy a vědci podílejí na těch nejúžasnějších projektech, jak si celý svět říká, hele tohle jsou občané EU, to se mají skvěle.
O to teď jde. O tom je dnešek, o tom debatujme.
Uvědomme si, že musíme zastavit nejen uzurpátora moci a nebezpečného populistu, ale že taky musíme prosadit to, co on nechce. A tím je Euro. Euro je totiž naše jízdenka směrem na evropský vrchol. Bez něj to nepůjde.
Pořád se mluví o tom, že nelze být jen anti Babiš, že je třeba mít nějaký pozitivní program. Tak tady ho máte. Něco, co Babiš ukrást nechce.
Stačí se jen přestat bát.