Na začátku května česká vláda zveřejnila tuto informaci: „Česká republika se připojí k celoevropské iniciativě občanských konzultací, které vzešly z popudu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Cyklus debat s občany o konkrétních aspektech evropské integrace slavnostně zahájí 10. května diskuze za účasti premiéra Andreje Babiše a francouzské ministryně Nathalie Loiseau v Praze v budově La Fabrika.“

V roce 2017 vznikla v České republice místní verze celoevropského hnutí Pulse of Europe. Tato organizace se zabývá občanskou podporou a propagací EU. Pulse of Europe vědělo o Macronově projektu občanských konzultací a velmi ho vítalo. Stejně tak uvítalo i fakt, že tyto konzultace se uskuteční i v Česku. Právě v Česku je velmi potřebné a nutné hovořit o budoucnosti EU, protože Česko je snad nejeuroskeptičtější zemí EU.

Pulse of Europe kontaktovalo vládu České republiky, aby se dovědělo více informací o průběhu těchto konzultací. Zajímalo se zejména o to, zda bude zajištěna pluralita diskutujících na panelu. Zajímalo se o způsoby, jakými lze nominovat účastníky panelové diskuze, zda bude otevřena pro opoziční a alternativní názory. O to, jak bude akce propagována. Na nic z toho neobdrželo konkrétní odpověď. Pulse rovněž požádalo o zaslání veřejných informací o těchto konzultacích, aby se na ně mohlo připravit a rovněž aby mohlo šířit povědomí o této aktivitě mezi občany.  Bohužel, ani tuto informaci Pulse of Europe neobdrželo.

Začátkem května vláda rozeslala e-mail vybraným osobám, kde oznámila první občanskou konzultaci v Praze dne 10. 5. Pulse of Europe tento e-mail bohužel zaslán nebyl.

Protože však vyšel článek na serveru  Euroskop, který veřejně zve občany k těmto konzultacím, zorganizovalo Pulse vlastní kampaň, s jejíž pomocí informovalo občany o možnosti se ke konzultacím zaregistrovat.

Bohužel se však stalo, že drtivá většina občanů, kteří na popud Pulse poslali svou přihlášku, neobdržela žádnou odpověď. Navíc se Pulse of Europe dovědělo, že vláda nechystá ani novinářské akreditace, ani tiskovou zprávu o těchto konzultacích.

Tento vládní přístup tak dává vzniknout podezření, že slib, který dal český premiér v demisi Andrej Babiš prezidentu Macronovi o konání občanských konzultací v Česku bude uskutečněn velmi svérázně.

Jako mluvčí českého Pulse of Europe k tomu podotýkám: „Podezříváme premiéra v demisi a vládu, že hodlají těmito občanskými konzultacemi manipulovat v politický prospěch premiéra v demisi Babiše. Nelíbí se nám, že do panelové diskuze nebyl z české strany pozván nikdo ze zástupců opozice. Nelíbí se nám, že akce je propagována pouze formálně. A hlavně se nám nelíbí, že na akci nebyl umožněn přístup široké veřejnosti. Takto si širokou a otevřenou diskuzi o budoucnosti EU v nejeuroskeptičtější zemi Evropy rozhodně nepředstavujeme. Budeme proti tomuto postupu protestovat. Chceme dát na najevo Evropě a také Francii, že v České republice jsou myšlenky na celonárodní diskuze o EU manipulovány a zneužívány.“

Chcete-li dát najevo svůj názor, jste zváni na veřejný protest před klubem La Fabrika, který se koná 10. 5. 2018 od 16.30.